Paradoks treningu – waga rośnie, ciało szczupleje

Kolejne pytanie od początkującej fit woman, którym chciałbym się zająć, brzmi: czy to normalne, że przy regularnych ćwiczeniach i zdrowej diecie waga idzie w górę, a wizualnie ciało wygląda świetnie i szczupło? Tu na szczęście odpowiedź  jest bardzo prosta – tak, to normalne.

Image

Wpływ na to mają przede wszystkim cztery czynniki, z czego pierwsze trzy mają to samo źródło pochodzenia.

Waga człowieka trenującego regularnie, zwłaszcza trenującego intensywnie, lubi się często zmieniać; wahać w obie strony wskaźnika. Można odnotować jej zaskakujące spadki, ale i spore wzrosty, wszystko zależy od momentu, w jakim dokonujemy pomiarów (stąd też doświadczeni trenerzy personalni odradzają ważenia się częściej niż co 14 dni). Odpowiedzialne za to są: woda, glikogen oraz pokarm stały.

Woda – u ludzi trenujących regularnie poziom wody w organizmie jest na ogół wyraźnie większy, niż u pozostałych. Woda jest nam potrzebna do budowy ciała, do rozrzedzania krwi, do wypłukiwania z mięśni szkodliwych związków powstałych podczas treningu. Wraz z ilością wody wzrasta waga ciała. Dopóki jednak nie przesadzimy w nawadnianiem, nie ma to żadnego negatywnego skutku dla naszego wyglądu, a wręcz przeciwnie.

Glikogen – to węglowodanowe źródło energii przechowywane w naszym organizmie głównie w wątrobie, ale i w mięśniach. U osób regularnie trenujących ilość glikogenu składowanego w mięśniach znacznie wzrasta. Jego poziom może osiągnąć 3% masy mięśni (u pozostałych jest to zaledwie 1,5%), czyli jakieś 600g. Śpieszę jednak uspokoić wszystkie panie dbające o linię – glikogen w żaden sposób nie wpłynie negatywnie na Waszą figurę. Stanie się dokładnie odwrotnie, wzrost poziomu glikogenu oznacza bowiem przyrost tkanki mięśniowej, która wysmukli i pięknie zarysuje Wasze kształty.

Pokarm stały, który spożywamy każdego dnia, również w widoczny sposób przyczynia się do wzrostu wagi osób regularnie i intensywnie ćwiczących. Wzmożona aktywność fizyczna pociąga za sobą zwiększoną ilość przyjmowanych codziennie pokarmów, a to z kolei przekłada się na zwiększoną zawartość całego naszego układu pokarmowego. Co ciekawe, zdrowa żywność często jest wyraźnie cięższa od śmieciowego jedzenia. W ten sposób patrząc, wzrost wagi u osób trenujących to kolejny dobry sygnał.

Należy pamiętać również, że tkanka mięśniowa zdobywana wskutek regularnych treningów jest cięższa od tkanki tłuszczowej. Stąd u osób, które ćwiczą z myślą o pozbyciu się niechcianych kilogramów, zachodzi to zaskakujące dla nich zjawisko, kiedy nasze ciało widocznie się wyszczupla, zaś waga jedynie nieznacznie się waha. To efekt przyrostu tkanki mięśniowej oraz wymienionych wyżej czynników. Nie należy się tym przejmować, nie należy przywiązywać wagi do… wagi. Najważniejsze jest to, jak optycznie zmienia się nasze ciało. To jest bowiem jeden z najważniejszych mierników naszego sukcesu.

Maciek

Advertisements

About zacznijtrening

Zacznij Trening! jest projektem mającym na celu promowanie zdrowego i pięknego życia opartego na właściwej aktywności fizycznej, diecie oraz jedności ciała i umysłu. Nasze marzenie to świat, w którym sport uprawiany jest powszechnie, w którym ludzie rezygnują całkowicie z wysoko przetworzonej żywności, i gdzie duchowość oraz psychika nie są jedynie określeniami rodem z New Age. Mądrze trenując ciało, udoskonalamy swoje wnętrze. Stajemy się piękni wewnątrz i na zewnątrz. Pora zerwać z mitem szwankujących na umyśle osiłków. Dzięki nam zrozumiecie, jak wielkiej inteligencji i hartu ducha wymaga doskonały rozwój fizyczny. Nie odkładajcie decyzji do jutra, już dziś zacznijcie trening!

Posted on February 11, 2014, in Ćwiczenia i Plany treningowe and tagged , . Bookmark the permalink. Leave a comment.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: