Zdrowotne właściwości siemienia lnianego

Siemię lniane, czyli nasiona lnu zwyczajnego, to jedne z najzdrowszych nasion leczniczych. Posiada niezwykle cenne właściwości lecznicze oraz odżywcze, przez co zdecydowanie powinno znaleźć się w naszej codziennej diecie.

siemie_lniane

Siemię lniane jest bogatym źródłem kwasów omega-3, które obniżają poziom cholesterolu we krwi oraz zapobiegają zakrzepom naczyniowym. Ponadto pomaga zachować odpowiednią proporcję pomiędzy kwasami omega-6 (których zazwyczaj spożywamy znacznie więcej), a omega-3 w naszym organizmie. Jest to bardzo ważne, gdyż nadmiar kwasów omega-6 hamuje działanie omega-3. To z kolei powoduje nasilenie w organizmie odczynu zapalnego, który przyczynia się do rozwoju różnych chorób.

Oprócz tego siemię zawiera również błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny, łatwo przyswajalne białko oraz witaminy z grupy B oraz A i E. Chronią one organizm przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników, które przyśpieszają proces starzenia. Siemię lniane poprawia przemianę materii, a także ma dobry wpływ na skórę, włosy i paznokcie. Podobno hamuje również apetyt na słodycze, a także ma korzystny wpływ na nastrój (zwiększa poziom serotoniny).

Siemię lniane możemy spotkać w postaci już zmielonej oraz w ziarenkach. Najlepiej kupować to w całych ziarenkach, ponieważ mielone jest pozbawione większości tłuszczu, a związki w nim zawarte łatwo się utleniają. Siemię najlepiej zmielić tuż przed spożyciem w młynku do kawy i spożywać je na zimno. Należy pamiętać, że przez wysoką zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, siemię ma krótki okres przydatności. Jest także dość kaloryczne.

Zmielone ziarenka można dodawać do twarożku, sałatek, owsianki czy płatków, a także wielu innych dań (już po przyrządzeniu, tuż przed podaniem). Oprócz tego można przygotować napar, który osłania błonę śluzową przewodu pokarmowego. Wystarczy zalać gorącą wodą 1-2 łyżeczki zmielonego siemienia.

Ewa

Advertisements

About zacznijtrening

Zacznij Trening! jest projektem mającym na celu promowanie zdrowego i pięknego życia opartego na właściwej aktywności fizycznej, diecie oraz jedności ciała i umysłu. Nasze marzenie to świat, w którym sport uprawiany jest powszechnie, w którym ludzie rezygnują całkowicie z wysoko przetworzonej żywności, i gdzie duchowość oraz psychika nie są jedynie określeniami rodem z New Age. Mądrze trenując ciało, udoskonalamy swoje wnętrze. Stajemy się piękni wewnątrz i na zewnątrz. Pora zerwać z mitem szwankujących na umyśle osiłków. Dzięki nam zrozumiecie, jak wielkiej inteligencji i hartu ducha wymaga doskonały rozwój fizyczny. Nie odkładajcie decyzji do jutra, już dziś zacznijcie trening!

Posted on February 25, 2014, in Odżywianie i Suplementajca and tagged , . Bookmark the permalink. Leave a comment.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: