Ziemniak powraca z banicji, czyli najważniejszy powód, dla którego powinniśmy jeść ziemniaki

Ziemniaki to od dawna najbardziej wyklęte warzywo w diecie każdego, kto pracuje nad swoją sylwetką. Nie ważne, czy chcemy zredukować tkankę tłuszczową, czy zwiększyć masę mięśniową, przykazanie pierwsze naszego jadłospisu brzmi – żadnych ziemniaków! Czy słusznie?

Image

Ciągle spotykam się z wypowiedziami ludzi, którzy swoje pytania o właściwe odżywianie zaczynają zdaniem: „Wiem, że ziemniaków nie wolno, ale co zamiast nich? Ryż, kasza i co jeszcze?”.

Przyznam szczerze, że nie udało mi się dotrzeć do źródeł mitu mówiącego o tym, że „ziemniaków nie wolno”. Podejrzewam, że stało się na skutek niezrozumienia i niedoinformowania ludzi, którzy pod szyldem swojego autorytetu szerzą podobne slogany.

Jakiekolwiek są powody tego przekonania, trzeba powiedzieć jasno, że są to powody zwyczajnie bzdurne. Bo owszem, ziemniaki smażone i przetwarzane zdecydowanie nie są dobrym pomysłem i ich należy unikać, jednak ziemniaki gotowane to samo dobro. Do ich podstawowych zalet zaliczamy wysoką zawartość potasu (z potasem jednak należy uważać), witaminy B oraz obecność lekkostrawnych węglowodanów. Dla nas najważniejsze jest coś innego. Dla nas najważniejsze jest to, że ziemniaki to jedno z tych warzyw, które doskonale odkwaszają nasz organizm.

Image

Ostatnio, na całe szczęście, coraz więcej mówi się o tym, jak zgubne skutki może mieć zakwaszenie organizmu. Nie ma już żadnych wątpliwości, że to właśnie kwaśne środowisko jest idealną glebą do powstawania nowotworów – największej plagi współczesności (może oprócz głupoty, choć ta istniała od zawsze). Ale nie trzeba odwoływać się do tak dramatycznych efektów zakwaszenia organizmu, aby zrozumieć, jak wielkie znaczenie ma dla nas unikanie takiego stanu rzeczy.

Niezwykle zakwaszającym procesem okazuje się budowanie masy mięśniowej i to zarówno w fazie treningów, jak i poprzez dietę. Duży wysiłek fizyczny, zmęczenie, ciągły proces uszkadzania włókien mięśniowych – wszystko to sprawia, że nasz organizm ze środowiska zasadowego, przechodzi w środowisko kwaśne. Jeśli jeszcze do tego dochodzi dieta typowo kulturystyczna, oparta na dużej ilości mięsa, ryżu, płatków owsianych itp., to problemy mamy gwarantowane. Na tym etapie nie grożą nam wprawdzie tak poważne komplikacje, jak te wspominane wyżej, jednak bez wątpienia powstaną inne.

Image

Zakwaszenie organizmu odbija się na nas różnymi objawami. Nie funkcjonujemy prawidłowo tak fizycznie, jak i – co należy podkreślić – psychicznie. Zakwaszenie organizmu bezlitośnie odbija się na pracy mózgu. Stajemy się bardziej podatni na stres (a stres niszczy nasze ciało), wyraźnie tracimy motywację i ochotę do treningów. Specjalistyczne badania wskazują i na to, że wysokie zakwaszenie organizmu blokuje poprawne przeprowadzanie procesów myślowych (choć trudno powiedzieć, na ile wyniki te tłumaczą powstanie stereotypu o bywalcach siłowni).

Aby ustrzec się notorycznego zakwaszania, należy w swojej diecie przewidzieć miejsce na owoce i warzywa. Ponieważ zaś z owocami bywa różnie (kwestia węglowodanów prostych), należałoby skupić się przed wszystkim na warzywach. Pośród nich zaś szczególnie na naszym, zwykłym ziemniaku. To nie tylko bardzo alkaliczne (odkwaszające) warzywo, ale i doskonałe źródło węglowodanów do przyjmowania bezpośrednio po treningu. Czy potrzebujecie czegoś więcej?

Maciek

Advertisements

About zacznijtrening

Zacznij Trening! jest projektem mającym na celu promowanie zdrowego i pięknego życia opartego na właściwej aktywności fizycznej, diecie oraz jedności ciała i umysłu. Nasze marzenie to świat, w którym sport uprawiany jest powszechnie, w którym ludzie rezygnują całkowicie z wysoko przetworzonej żywności, i gdzie duchowość oraz psychika nie są jedynie określeniami rodem z New Age. Mądrze trenując ciało, udoskonalamy swoje wnętrze. Stajemy się piękni wewnątrz i na zewnątrz. Pora zerwać z mitem szwankujących na umyśle osiłków. Dzięki nam zrozumiecie, jak wielkiej inteligencji i hartu ducha wymaga doskonały rozwój fizyczny. Nie odkładajcie decyzji do jutra, już dziś zacznijcie trening!

Posted on June 8, 2014, in Odżywianie i Suplementajca and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 Comment.

  1. Najważniejszym powodem dla którego warto jeść ziemniaki, jest fakt, że popularna odmiana spotykana w sklepach to Amflora GMO. Więc ja tego syfu nie jem. I mimo tego, że została zakazana ich uprawa na terenie Polski, to w sklepach i tak jest.
    Wiadomo, że GMO szkodliwe, ale takie realia, że zasadzić w Polsce nie wolno, a sprzedawać już tak.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: