Co jest najważniejsze w każdym ćwiczeniu?

Dzisiaj będzie krótko, ale treściwie. Jakiś czas temu ktoś zadał mi pytanie, co jest najważniejsze w każdym ćwiczeniu? Czy jest to technika, obciążenie, sprzęt? A może chodzi o ilość powtórzeń? Chciałbym, aby prawidłowa odpowiedź na to pytanie zapadła Wam wszystkim głęboko w pamięć. Abyście wyrwani ze snu w środku nocy potrafili podać ją bez chwili wahania. Najważniejsze w ćwiczeniu, w każdym ćwiczeniu, jest skupienie się na ruchu.

Fit178

Technika, obciążenie, ilość powtórzeń, a także mnóstwo innych, znacznie bardziej szczegółowych elementów treningu – wszystko to jest ważne. Ba! Nawet bardzo ważne! Gdybym jednak miał podać jedną, jedyną rzecz, która decyduje o wszystkim, poczynając od progresu, a kończąc na bezpieczeństwie, bez wątpienia wybrałbym właśnie skupienie na ruchu.

Skupienie się na ruchu, koncentracja ciała i umysłu – oto sekret treningowego sukcesu. Dzięki temu skupieniu, możemy wykonywać dane ćwiczenie technicznie poprawnie, a tym samym czerpać maksimum korzyści z każdego kolejnego powtórzenia i to bez względu na obciążenie. Koncentracja na ruchu (dotyczy także ćwiczeń izometrycznych, polegających na spięciu grupy mięśniowej i utrzymaniu napięcia mięśni przez określony czas – np. plank) zapewnia nam pewną ochronę przed kontuzją, gdyż często jej przyczyną okazuje się drobny błąd wykonany w trakcie ćwiczenia, a wynikły z chwilowego rozproszenia uwagi, utraty kontroli nad ruchem.

Fit168

Nie bez znaczenie jest też fakt, że do rozwoju mięśni potrzebna jest właściwa stymulacja nerwowa. Skupienie i koncentracja pomagają w jej osiągnięciu. Choć niektórym wydawać się to może dziwne (a wręcz obce), odpowiednia praca mózgu na siłowni przynosi zaskakujące efekty.

Ćwicząc, kontrolujcie ruch w każdym jego momencie. Nie traćcie skupienia, nie rozpraszajcie się. Skoncentrujcie się na zadaniu. Waszym zadaniem w tej właśnie chwili jest wykonać ćwiczenie w maksymalnie prawidłowy i maksymalnie efektywny sposób. Odetnijcie się on niepotrzebnych myśli, odgrodźcie od otoczenia, skupcie się na ruchu

Maciek

 

Advertisements

About zacznijtrening

Zacznij Trening! jest projektem mającym na celu promowanie zdrowego i pięknego życia opartego na właściwej aktywności fizycznej, diecie oraz jedności ciała i umysłu. Nasze marzenie to świat, w którym sport uprawiany jest powszechnie, w którym ludzie rezygnują całkowicie z wysoko przetworzonej żywności, i gdzie duchowość oraz psychika nie są jedynie określeniami rodem z New Age. Mądrze trenując ciało, udoskonalamy swoje wnętrze. Stajemy się piękni wewnątrz i na zewnątrz. Pora zerwać z mitem szwankujących na umyśle osiłków. Dzięki nam zrozumiecie, jak wielkiej inteligencji i hartu ducha wymaga doskonały rozwój fizyczny. Nie odkładajcie decyzji do jutra, już dziś zacznijcie trening!

Posted on August 12, 2014, in Motywacja i Trening duchowy, Ćwiczenia i Plany treningowe and tagged , , . Bookmark the permalink. Leave a comment.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: